W ramach przygotowania do I Komunii Świętej, dzieci kl. II i III w pierwszym tygodniu każdego miesiąca w poszczególnych filiach naszej parafii o godz. 17.00 odbędzie się Msza św. połączona z katechezą dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Na spotkanie przychodzą rodzice z dziećmi. Spotkanie w Chwarstnicy prowadzi p. katechetka.
W drugim i czwartym tygodniu każdego miesiąca /w piątek/ w Chwarstnicy w ramach przygotowania do Sakramentu Bierzmowania spotkanie z młodzieżą. Obecność obowiązkowa.
„Odmawiajcie codziennie różaniec”.
W sobotę rozpoczyna się miesiąc październik – miesiąc różańcowy, który poświęcony jest Maryi Królowej Różańca Świętego. Nabożeństwo Różańcowe, na które serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych codziennie przed Mszą św. Kościoły filialne godz. 17.00 , Chwarstnica godz. 17.30. Dzieci po nabożeństwie będą otrzymywały obrazki, jako sprawdzian pilności, ofiarności i pobożności. Szczególną prośbę kieruję do rodziców, aby zachęcone przykładem starszych codziennie włączały się w modlitwę różańcową.
Dzieci kl. II i III w ramach przygotowania do I Komunii św. uczestniczą w Nabożeństwie Różańcowym w kościele w poszczególnych filiach naszej parafii o godz. 17.00. w tym dniu, w którym odbywa się Msza św.
Przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca. Zamiast kazania po Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec, zmiana tajemnic różańcowych.
W tym tygodniu wspominamy:
Wtorek – wspomnienie św. Wincentego a Paulo prezbitera, który założył zgromadzenia księży Misjonarzy i sióstr miłosierdzia, przyczyniając się tym samym do lepszej formacji duchowieństwa i opieki nad ubogimi;
Środa – wspomnienie św. Wacława, męczennika i głównego patrona Czech, jako czeski król przykładem własnego życia utwierdzał wiarę chrześcijańską w swoim kraju; został zamordowany na polecenie swojego młodszego brata Bolesława;
Czwartek – święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, ich imiona oznaczają odpowiednio: Michał − „któż jak Bóg”, Gabriel − „moc Boża”, Rafał − „Bóg uzdrawia”;
Piątek – wspomnienie św. Hieronima prezbiter i doktor Kościół;
Sobota – wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, doktor kościoła, francuska karmelitanka odznaczająca się pokorą, prostotą ewangeliczną i wielką ufnością Bogu, patronka misji.
W I Sobotę miesiąca oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Maryi.
W dniu 28 września br. tj. środa o godz. 15.00, zapraszamy do udziału w akcji modlitewnej „Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata”. Akcja ta polega na modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia celem przebłagania Boga za grzechy ludzkości.
Dnia 17.09.2016. odeszła do wieczności śp. Marianna Bosak. Msze św. w jej intencji sprawowane będą: 14.10; 21.10.2016 r. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie …
Za ofiary składane na potrzeby Kościoła składamy „Bóg zapłać”. Solenizantom, Jubilatom rozpoczętego dziś tygodnia życzę wielu łask Bożych, zdrowia i opieki Matki Bożej.
Chwarstnica, dnia 25.09.2016 r. Ks. Stanisław Rosiek- proboszcz
św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 roku w Alençon we Francji. Wychowana w pobożnej rodzinie chrześcijańskiej i w internacie sióstr Benedyktynek w Lisieux, w piętnastym roku życia wstąpiła do klasztoru Karmelitanek Bosych i otrzymała imię Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. W życiu zakonnym starała się z miłości ku Bogu doskonale spełniać wszystkie, nawet najmniejsze obowiązki. Nazwała tę drogę do doskonałości „małą drogą dziecięctwa duchowego”. Widząc, że miłość Boga jest zapomniana, oddała się Jego miłosiernej miłości jako ofiara za zbawienie świata. Swoje przeżycia duchowe notowała w rękopisach znanych pod nazwą „Dzieje duszy”. Zmarła w wieku dwudziestu czterech lat, 30 września 1897 roku, zapowiadając, że nie przestanie „dobrze czynić na ziemi”. Papież Pius XI kanonizował ją w roku 1925 i ogłosił Patronką Misji Katolickich.19 października 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ją Doktorem Kościoła Powszechnego.
Z autobiografii św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Zawsze pragnęłam zostać świętą, ale niestety! Stwierdzałam zawsze, gdy porównywałam się ze świętymi, że miedzy nimi a mną jest taka sama różnica, jaka istnieje miedzy górą, której szczyt ginie w niebiosach i ciemnym ziarnkiem piasku deptanym pod nogami przechodniów; zamiast zniechęcać się, powiedziałam sobie: Dobry Bóg nie mógłby wzbudzać pragnień nie do zrealizowania, mogę wiec, mimo mojej małości, dążyć do świętości; dążyć do wielkości – to niemożliwe, muszę więc znosić siebie taką jaka jestem, ze wszystkimi moimi niedoskonałościami, ale chcę znaleźć sposób pójścia do Nieba małą drogą, bardzo prostą, bardzo krótką, małą drogą zupełnie nową. Żyjemy w wieku wynalazków, teraz nie wymaga już wysiłku wchodzenie po stopniach schodów, u ludzi bogatych z powodzeniem zastępuje je winda. Ja także chciałabym znaleźć windę aby wznieść się aż do Jezusa, gdyż jestem za mała, żeby wspinać się po stromych schodach doskonałości. Szukałam wiec w świętych księgach wskazówki na temat windy, przedmiotu moich pragnień, i przeczytałam te słowa pochodzące z ust Odwiecznej Mądrości: Jeśli ktoś jest MALUCZKI, niech przyjdzie do mnie. A wiec przyszłam odgadując, że znalazłam to czego szukałam i chcąc wiedzieć, o mój Boże! co zrobisz maluczkiemu, który odpowie na Twoje wezwanie, kontynuowałam moje poszukiwanie i oto, co znalazłam: – Jak matka pieści swoje dziecko, tak samo was pocieszę, będę nosił was na swoim łonie i kołysał na kolanach! Ach! nigdy bardziej czułe, bardziej melodyjne słowa nie dotarły do mojej duszy, by ja uradować, windą, która ma wznieść mnie do Nieba, są Twoje ramiona, o Jezu! W tym celu nie muszę rosnąć, wprost przeciwnie, trzeba, abym pozostała mała, abym stawała się coraz bardziej mała. O mój Boże, przeszło to moje oczekiwania i chcę wychwalać Twoje Miłosierdzie.